4 sposoby na optymalizację obróbki podczas frezowania czołowego i wiercenia.

Spis treści
- Optymalizacja posuwu narzędzia
- Optymalizacja toru ruchu narzędzia
- Zmodyfikowany tor ruchu narzędzia w narożach
- Optymalizowanie przejść przy obróbce zgrubnej
Przy opracowaniu technologii obróbki frezowania i wiercenia, zazwyczaj wiąże się z wyborem danych wejściowych na początku procesu. W praktyce oczekuje się przewidywalnego efektu, który został ujęty w programie. Niekiedy jednak uruchamia się pewne procedury optymalizacyjne. Doskonaląc program maszyny CNC, zazwyczaj ingeruje się głównie w tor i w ruch narzędzia. Jakie są sposoby na zoptymalizowanie obróbki?
Optymalizacja posuwu narzędzia
Optymalizacja posuwu, czyli obróbka zgrubna, polega na takiej modyfikacji programu, aby parametry obróbki były dostosowane do bieżących warunków procesu. Między innymi chodzi tutaj o bieżące usuwanie materiału przez frez w czasie pracy. Programując tego typu obróbkę, zakłada się konkretne dane dotyczące zarówno głębokości jak też szerokości skrawania, co nie obciążą narzędzia w sposób ciągły. Przeważnie taka modyfikacja to stała wydajność skrawania.
Przeczytaj również: Jakie są maszyny przemysłowe?
Przeprowadzanie optymalizacji, mającej na celu modyfikowanie programu i tym samym polepszenie efektu ekonomicznego, wymaga najwyższej jakości, profesjonalnych narzędzi. Można się w nie zaopatrzyć się u takich dystrybutorów jak MMC Hardmetal Poland Sp. z o.o, gdzie dostępne są zaawansowane technologiczne narzędzia do wiercenia, frezowania i toczenia, których z powodzeniem używa się w najróżniejszych gałęziach przemysłu.
Przeczytaj również: Ciecze w układach hydraulicznych
Optymalizacja toru ruchu narzędzia
W wielu przypadkach istnieje możliwość zmiany toru ruchu narzędzia, zastępując wiele oddzielnych odcinków, z których się składa, pojedynczym odcinkiem lub łukiem. Wszystkie zmiany muszą oczywiście pozostać w obszarze zadanej tolerancji. Tego typu optymalizacje sprawdza się w przypadku torów narzędzi, które są zbliżone do odcinków lub łuków.
Przeczytaj również: Sztaplarka, piesek, paleciak. Potoczne określenia na wózki widłowe
Zmodyfikowany tor ruchu narzędzia w narożach
Optymalizacja obróbki podczas frezowania a przede wszystkim wiercenia, może polegać również na takiej ingerencji program, by zaokrąglić naroża tam, gdzie prostoliniowo łączą się tory ruchu narzędzia. Tym sposobem zmniejsza się niekorzystne zjawiska zachodzące w procesie w momencie, gdy narzędzia zmieniają kierunek przy narożach.
Optymalizowanie przejść przy obróbce zgrubnej
Tego typu modyfikacja dotyczy wiercenia. Polega ona na ograniczeniu zakresu kąta opasania. Wszystko to pomaga w programowaniu obróbki z dużymi głębokościami osiowymi. W konsekwencji daje to możliwość wykorzystania podczas procesu całej długości lub znacznej części frezu.
Każdy ze sposobów optymalizacji obróbki posiada swój obszar zastosowania i bezsprzecznie wymaga dużych umiejętności programistów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Agj Andrzej Krajniak, Grzegorz Michalak, Jacek Sroczyński Sp.j.
Pakujące, etykietujące maszyny
woj. wielkopolskie63-000 Środa Wielkopolska, Zakole 10
-
DMT Packaging Sp. z o. o.
Opakowania - maszyny, sprzęt
woj. dolnośląskie52-429 Wrocław, Morelowskiego 24
-