Co określa resurs UDT wózka widłowego?
Wózki widłowe należą do maszyn eksploatowanych z bardzo dużą intensywnością. Dzień w dzień przenoszą przecież wielotonowe ładunki, przez co zużywają się ich podzespoły. A im bardziej są zużyte, tym mniejsza jest efektywność pracy wózka widłowego, większe zaś zagrożenie dla bezpieczeństwa operatora oraz osób postronnych. I to właśnie stoi u podstaw resursu UDT.
Czym jest resurs UDT?
Resurs UDT to zestaw parametrów wykorzystywanych do oceny stanu urządzeń objętych kontrolą Urzędu Dozoru Technicznego w założonym okresie ich eksploatacji. Resurs wskazuje, kiedy korzystanie z danej maszyny będzie efektywne i bezpieczne. Zgodnie z przepisami, resurs UDT musi być wykonywany dla użytkowanych urządzeń starszych niż rok. Bez niego inspektorzy urzędu nie dopuszczą maszyny do dalszej eksploatacji.
– Obowiązek określenia resursu wózka widłowego ciąży na podmiocie, który z niego korzysta – podkreśla przedstawiciel firmy ADF Serwis spod Poznania, oferującej usługi naprawcze i serwisowe wózków widłowych. Najważniejszą czynnością jest tutaj gromadzenie dokumentacji dotyczącej stopnia wyeksploatowania wózka. Podczas corocznego badania technicznego inspektorzy UDT będą się z nią szczegółowo zapoznawać.
Jak wylicza się resurs UDT wózka widłowego?
W przypadku wózków widłowych (a także podnośników koszowych czy samochodowych wind) uwzględnić należy poniższe parametry:
liczba cykli pracy,
długość cykli pracy,
przenoszone obciążenie,
wysokość podnoszenia.
UDT przyjmuje, że urządzenia podlegające jego nadzorowi osiągają resurs po dziesięciu latach użytkowania lub po przepracowaniu określonej liczby godzin (najczęściej od sześciu do dziewięciu tysięcy, w zależności od modelu maszyny). Uwzględniane są jednak także warunki, w jakich pracuje dany wózek widłowy. Jeśli te uznane zostaną za wyjątkowo trudne, resurs może zostać osiągnięty wcześniej.
Co się dzieje po osiągnięciu resursu UDT?
Osiągnięcie resursu nie oznacza, że wózek widłowy można już tylko zezłomować. W takim momencie przeprowadzony zostaje przegląd specjalny. Jeśli wykaże on, że maszyna jest w stanie kontynuować bezpieczną pracę, urząd dopuści ją do dalszego użytku, a resurs będzie naliczany od nowa. Kluczową rolę odgrywa więc profesjonalne serwisowanie wózków widłowych. Wybór firmy, która zajmie się przeglądami i naprawami wózków powinien być dobrze przemyślany, ponieważ zależy od niego, jak długo będziemy mogli korzystać z maszyny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana