Do czego służą odciągi miejscowe?
Podczas realizacji różnego rodzaju prac w zakładach przemysłowych, warsztatach i fabrykach dochodzi do emisji wielu zanieczyszczeń. Są wśród nich substancje niebezpieczne, gazy oraz pyły, których wysokie stężenie może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia pracowników. Aby zapewnić bezpieczeństwo pracy konieczne jest zastosowanie odpowiednich urządzeń odprowadzających powstałe zanieczyszczenia poza obręb budynku. Odciągi miejscowe stanowią skuteczne rozwiązanie, pozwalające na wyłapanie szkodliwych substancji bezpośrednio na stanowiskach roboczych.
Jak działają odciągi miejscowe?
Odciągi miejscowe, zwane również stanowiskowymi, służą do wyłapywania zanieczyszczeń z powietrza bezpośrednio w miejscach, gdzie są one emitowane. Umożliwiają odprowadzenie szkodliwych gazów i pyłów poza obręb budynku, zanim te rozprzestrzenią się w całym pomieszczeniu. Odciągi miejscowe, aby dobrze spełniały swoje zadanie, muszą zostać dobrane do potrzeb konkretnych stanowisk roboczych pod kątem wydajności, odporności na wysokie temperatury czy działanie gazów palnych. Ważne jest także ich prawidłowe zamontowanie.
Odciągi miejscowe mogą być połączone w większy system wentylacji strefowej lub pracować pojedynczo. Urządzenia wyposażane są w różnego rodzaju ramiona odciągowe, których wybór należy uzależnić od indywidualnych potrzeb. Dzięki zastosowaniu ramion przegubowych, ramion obrotowych i ramion teleskopowych możliwe jest odprowadzenie powietrza z każdego stanowiska pracy. Dostępne są również odciągi miejscowe okapowe. Wygodnym rozwiązaniem są urządzenie wyposażone w szynę odciągową. Firmy specjalizujące się w produkcji systemów wentylacji i urządzeń filtrowentylacyjnych oferują także gotowe stanowiska wyposażone w odpowiednio dobrane wyciągi, między innymi stanowiska spawalnicze, szlifiersko-spawalnicze oraz stanowiska przeznaczone do malowania natryskowego.
Zastosowanie odciągów stanowiskowych
Zadaniem odciągów miejscowych jest odprowadzanie niebezpiecznych substancji bezpośrednio ze stanowisk pracy. Są one zatem potrzebne wszędzie tam, gdzie tego typu zanieczyszczenia powstają. Jak wyjaśnia ekspert z firmy Klimawent, odciągi stanowiskowe znajdują zastosowanie w zakładach przemysłowych o różnorodnym profilu. Są niezbędne w warsztatach spawalniczych. Sprawdzają się w zakładach specjalizujących się w obróbce metalu oraz lakierniach. Pozwalają zapewnić właściwe warunki pracy również w fabrykach, w których emitowane są substancje o charakterze palnym. Ich szybkie i skuteczne odprowadzenie jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom.
Wentylacja strefowa to sposób na szybkie i skuteczne odprowadzenie zanieczyszczeń z wybranych obszarów zakładu przemysłowego, warsztatu i fabryki. Stosowane w tym celu odciągi miejscowe pozwalają pozbyć się szkodliwych substancji zanim te rozprzestrzenią się w całym pomieszczeniu. Dzięki temu zwiększają bezpieczeństwo pracowników, a w przypadku gazów wybuchowych mają znaczenia także dla bezpieczeństwa całego obiektu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana