Do czego służą rozdzielacze hydrauliczne?

Spis treści
- Czym jest rozdzielacz hydrauliczny i gdzie się go wykorzystuje?
- Rodzaje rozdzielaczy hydraulicznych
- Jak zadbać o prawidłową pracę rozdzielaczy hydraulicznych?
Poprawna praca układu hydraulicznego zależy od zastosowania odpowiednich urządzeń. Jednym z nich jest rozdzielacz hydrauliczny. Przy jego pomocy możliwe jest skierowanie przepływu cieczy w konkretnym kierunku. Sprzęt odpowiada także na odciążenie pompy i jej ochronę przez zbyt dużą eksploatacją w krótkim czasie. Sprawdź, jak dokładnie wygląda praca rozdzielacza hydraulicznego i dowiedz się, jakie rodzaje tego typu urządzeń dostępne są na rynku.
Czym jest rozdzielacz hydrauliczny i gdzie się go wykorzystuje?
Rozdzielacz hydrauliczny to jeden z podstawowych elementów całego układu hydraulicznego, którego zadaniem jest utrzymanie jego prawidłowej pracy. Podstawową funkcjonalnością tej części to zmiana kierunku biegu cieczy. Dzięki jego specyficznej konstrukcji bez problemu można podłączyć go nie tylko do pompy, ale także do zbiornika hydroforowego, czy silnika.
Przeczytaj również: Jak przebiega naprawa rozdzielaczy hydraulicznych?
– Możliwości wykorzystania rozdzielacza hydraulicznego są ogromne. Wszystko zależy jednak od konkretnego rodzaju urządzenia. Producenci oferują zróżnicowanie wyposażenie przeznaczone do konkretnych zastosowań. Z tego względu modele, które sprawdzają się w przemyśle chemicznych, nie będą równie przydatne w branży spożywczej – tłumaczy specjalista z firmy HYDRO–DYNA.
Rodzaje rozdzielaczy hydraulicznych
Wśród dostępnych na rynku modeli wyróżnia się trzy rodzaje urządzeń, które różnią się między sobą nie tylko konstrukcją, ale przede wszystkim przeznaczeniem. Są to rozdzielacze:
Przeczytaj również: Co to znaczy, że rozdzielacz hydrauliczny jest monoblokowy?
- gniazdkowe,
- suwakowe,
- monoblokowe,
- blokowe,
- iskrobezpieczne.
Wariant gniazdkowy to urządzenie, które reguluje przepływ wody za pomocą zaworu wyposażonego w sprężyny. Jego konstrukcja jest na tyle prosta, że można samodzielnie nim kierować, co gwarantuje bardzo dokładną kontrolę nad pracą układu.
Przeczytaj również: Honowanie korpusów rozdzielaczy hydraulicznych
Rozdzielacze suwakowe jak sama nazwa wskazuje wykorzystują specjalny suwak, który odpowiada za regulację cieczy. Jego pracę można kontrolować ręcznie, niektóre modele działają jednak automatycznie.
Głównym zadaniem wariantów monoblokowych i blokowych jest regulacja ciśnienia układu. Specjaliści zdecydowanie bardziej polecają jednak te pierwsze – głównie ze względu na ich wytrzymałość i możliwość kontroli zdecydowanie wyższych ciśnień. Wiele zależy więc, gdzie wykorzystuje się tego typu urządzenie.
Modele iskrobezpieczne są z kolei podstawowym wyposażeniem we wszystkich tych miejscach, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia wybuchu. Konstrukcja sprzętu i specyfika jego działa sprawiają, że gwarantują one całkowite bezpieczeństwo.
Jak zadbać o prawidłową pracę rozdzielaczy hydraulicznych?
Rozdzielacze hydrauliczne to urządzenia, które są narażone na bardzo wysoką eksploatację, dlatego bardzo ważna jest ich regularna kontrola i konserwacja poszczególnych komponentów. Ich sprawność w przypadku ewentualnych usterek przywraca bardzo często regeneracja, która przywraca im fabryczne parametry. Ta jednak, aby była skuteczna, powinna być wykonywana przez specjalistów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Wimns Montaż naprawa i konserwacja urządzeń Włodzimierz Seliwiak
Maszyny - regeneracja
woj. mazowieckie09-402 Płock, Kostrogaj 14A
-
Splendor Auto PHU Dariusz Naumowicz
Budowlane maszyny - części zamienne, naprawa
woj. warmińsko-mazurskie19-300 Ełk, Suwalska 16
-
Motrol Sp. z o.o.
Budowlane maszyny - części zamienne, naprawa
woj. dolnośląskie55-200 Godzikowice 106 B
-
Man Energy Solutions Poland sp. z o.o.
Maszyny - regeneracja
woj. pomorskie80-299 Gdańsk, Galaktyczna 37