Jakie są rodzaje podnośników?
Podnośniki są urządzeniami, bez których ciężko wyobrazić sobie wykonywanie szeregu różnych prac na wysokości. Dzięki nim możliwa jest optymalizacja oraz dynamizacja prac na magazynach, halach produkcyjnych, w przemyśle, budownictwie czy w handlu. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów podnośników, różniących się od siebie przeznaczeniem, szczegółami budowy, wysokością czy udźwigiem. Które z nich są najpopularniejsze i jakie są ich zalety?
Podnośniki koszowe: przegubowe, nożycowe oraz teleskopowe
Podnośniki koszowe, nazywane również zwyżkami, to specjalistyczne urządzenia różniące się pod względem sposobu podnoszenia, sposobu przemieszczania oraz napędem. Wyróżniamy podnośniki nożycowe, których mechanizm podnoszenia tworzą krzyżujące się ze sobą ramiona, podnośniki przegubowe, których konstrukcja zapewnia dużą manewrowość i spory zasięg roboczy oraz podnośniki teleskopowe, których wysięgnik budową przypomina wysuwający się teleskop. Podnośniki koszowe przeznaczone są zarówno do transportowania na podnoszonej platformie różnego rodzaju materiałów i przedmiotów, jak i do transportowania pracowników, dzięki czemu mogą oni wykonywać różnego rodzaju prace wysokościowe. Ze względu na sposób przemieszczania wyróżnić możemy podnośniki transportowane na samochodach, podnośniki holowane oraz samojezdne. Ponadto podnośniki koszowe różnią się rodzajem napędu (elektrycznym bądź spalinowym), zasięgiem, udźwigiem, gabarytami czy zapotrzebowaniem na wolną przestrzeń.
Przeczytaj również: Zastosowanie podnośników w przemyśle budowlanym
Podnośniki towarowe
Podnośniki towarowe to nowoczesne, uniwersalne urządzenia przeznaczone przede wszystkim do unoszenia towarów na różne wysokości robocze oraz ich przenoszenia na płaszczyźnie pionowej. Wyróżniają się nieskomplikowaną budową, łatwą obsługą, wytrzymałością i stosunkowo niewielką, kompaktową konstrukcją. Sprawdzają się szczególnie w wąskich przejściach i niewielkich przestrzeniach roboczych. Różnią się od siebie maksymalnym udźwigiem oraz wysięgiem. Mają regulowaną szerokość podstawy oraz teleskopową wieżę umożliwiające dostosowanie podnośnika to rodzaju wykonywanej pracy. Przeznaczone są do użytku zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, a dzięki wrzecionom poziomującym dopasowują się do każdego rodzaju powierzchni.
Przeczytaj również: Najważniejsze parametry podnośników koszowych
W zależności od potrzeb, w podnośnikach towarowych można zastosować szereg udogodnień, zwiększających ich możliwości bądź bezpieczeństwo użytkowania. Do wyboru są m.in. praktyczne haki do podtrzymywania transportowanego towaru, mechanizm podnoszący z automatyczną blokadą, przedłużki do wideł i do podtrzymywania rur czy podpory stabilizacyjne, pozwalające na wykonywanie prac montażystom bądź magazynierom – dodaje ekspert z firmy TechnikNTB.
Podnośniki osobowe
Podnośniki osobowe, znane również jako windy osobowe, przeznaczone są do wykonywania szeregu różnych prac wysokościowych. Wyposażone są w specjalny kosz zapewniający bezpieczeństwo pracownika oraz rozsuwaną platformę umożliwiającą pracę ponad przeszkodami, wynoszoną na wysokość od kilku do kilkunastu metrów. Wyróżniają się najmniejszą i najlżejszą konstrukcją spośród wszystkich podnośników. Mogą się różnić sposobem przemieszczania, dlatego wyróżniamy podnośniki osobowe samojezdne oraz przesuwne, które należy przemieszczać ręcznie. Ich udźwig jest stosunkowo niewielki i sięga zazwyczaj 140 kg – umożliwia jedynie transport pracownika oraz niezbędnych narzędzi, dlatego nie są przeznaczone do transportowania towarów. Podobnie do podnośników towarowych, z uwagi na zwartą, niewielką konstrukcję, przeznaczone są do pracy w miejscach o ograniczonej przestrzeni roboczej. Wyposażone są zazwyczaj w przyciski nożne, którymi w łatwy sposób można nimi sterować.
Przeczytaj również: Na co warto zwrócić uwagę wynajmując podnośnik koszowy?
Rodzaje podnośników i ich zastosowanie
Najczęściej i najszerzej wykorzystywane są podnośniki towarowe. Wykorzystywane są do pracy w wielu branżach i specjalizacjach, do załadunku i rozładunku towarów, prac w magazynach, halach produkcyjnych i gospodarstwach rolnych, na placu budowy czy podczas remontów oraz prac monterskich. Często wykorzystywane są także do wznoszenia scen podczas organizacji eventów na świeżym powietrzu. Podnośniki towarowe, z uwagi na swoją uniwersalność i szerokie zastosowanie, coraz częściej są nabywane lub wypożyczane także przez prywatnych właścicieli posesji. Podnośniki osobowe sprawdzają się w przypadku drobnych prac budowlanych, remontowych i montażowych. Wykorzystywane są także do pielęgnacji zieleni miejskiej, zakładania zewnętrznych instalacji czy naprawy oświetlenia ulicznego. Natomiast podnośniki koszowe wykorzystywane są głównie do ciężkich robót budowlanych oraz prac w wyjątkowo niesprzyjających terenach. Doskonale sprawdzają się przy wznoszeniu i rozbiórce różnego rodzaju konstrukcji, montażu reklam wielkoformatowych, usuwania śniegu z dachów czy ćwiczeń strażackich.
Jak wybrać odpowiedni rodzaj podnośnika do pracy?
Aby wybrać odpowiedni podnośnik, który sprawdzi się podczas powierzonego nam zadania, należy przede wszystkim przeanalizować specyfikację urządzenia oraz rodzaj robót, które będziemy nim wykonywać. Trzeba wziąć pod uwagę, czy podnośnik ma wyłącznie transportować towar, czy umożliwić także wykonywanie robót na wysokości. Ważna jest również powierzchnia robocza, warunki pracy, maksymalny udźwig czy zasięg urządzenia. Niezależnie od wybranego podnośnika, powinien on zapewniać maksymalny komfort oraz bezpieczeństwo pracy, a także optymalizować przebieg robót.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana