Maszyny do obróbki plexi
Tworzywa sztuczne mają coraz lepsze parametry wytrzymałościowe, mogą więc być używane również w konstrukcjach, maszynach i urządzeniach, które są narażone na duże obciążenia statyczne i dynamiczne. Sprawdzają się zwłaszcza tam, gdzie liczy się niski koszt produkcji oraz dobry stosunek odporności do ciężaru. Choć podstawową metodą wytwarzania elementów z tworzywa jest jego formownie termiczne, to równie często potrzebna będzie obróbka mechaniczna.
Mechaniczna obróbka tworzyw sztucznych
Tworzywa sztuczne mają zupełnie inną charakterystykę niż metal czy drewno, jednak także w ich przypadku możliwe jest prowadzenie różnych rodzajów obróbki mechanicznej. Stosowane urządzenia i narzędzia muszą jednak uwzględniać specyfikę materiału związaną z mniejszą tolerancją na wysoką temperaturę. W większości przypadków niezbędne będzie więc dopasowanie prędkości, z jaką przemieszcza się używane oprzyrządowanie albo aktywne chłodzenie z korzystaniem z powietrza lub cieczy chłodzącej. Maszyny do obróbki plexi, PVC, poliwęglanu lub ABS będą użyteczne przy cięciu mechanicznym np. rozkroju płyt, czy formatowaniu profili, a także ich frezowaniu lub wierceniu w nich potrzebnych otworów. Często powierzchnia tworzywa musi być też poddawana szlifowaniu lub polerowaniu. Do najczęściej wykorzystywanych urządzeń należą więc piły tarczowe do cięcia profili jedno i dwugłowicowe, plotery do cięcia płyt, a także wielkoformatowe frezarki oraz centra obróbcze realizujące kilka zadań bez konieczności zmiany maszyny.
Przeczytaj również: Maszyny do obróbki plexi – przyszłość branży reklamowej
Maszyny do szlifowania i polerowania tworzyw sztucznych
Jednym z ważniejszych elementów obróbki materiału jest odpowiednie przygotowanie jego powierzchni. W przypadku tworzyw sztucznych ze względów estetycznych oraz użytkowych często zachodzi potrzeba precyzyjnego polerowania. Uzyskanie wysokiej gładkości i efektu lustra będzie istotne szczególnie odnośnie do takich tworzyw jak szkło akrylowe PMMA (polimetakrylan metylu), nazywane często plexi, które odznacza się wysoką przezroczystością i wszelkie defekty powierzchni wpływają na powstawanie wyraźnie widocznych zniekształceń oraz nieestetycznych zarysowań. Bardzo zaawansowane technicznie szlifierki do polerowania tworzyw oferuje firma LGF CNC MASZYNY, specjalizująca się w dostarczaniu maszyn i urządzeń CNC do obróbki tworzyw sztucznych, drewna i metalu. Wśród propozycji znajduje się m.in. szlifierka do krawędzi z elementami roboczymi pracującymi pod kątem 90°, a także szlifierki do powierzchni z możliwością odchylania głowicy pod kątem od 90° do 45°, dające znakomitą przezroczystość.
Przeczytaj również: Komu zlecić projektowanie detali z tworzyw sztucznych?
Przeczytaj również: Urządzenia do cięcia termicznego. Przegląd rozwiązań
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana