Na czym polega regeneracja siłowników hydraulicznych?

Spis treści
- Jak rozpoznać awarię siłownika hydraulicznego?
- Przebieg procesu regeneracji siłownika hydraulicznego
- Na czym polega naprawa siłownika hydraulicznego?
Siłowniki hydrauliczne umożliwiają generowanie mocy w urządzeniach o dużym obciążeniu, takich jak np. prasy hydrauliczne czy maszyny rolnicze. Z uwagi na pracę w dość trudnych warunkach, elementy te są narażone na awarie. W artykule wyjaśniamy, jakie objawy świadczą o konieczności regeneracji bądź naprawy siłownika i na czym polegają te czynności.
Jak rozpoznać awarię siłownika hydraulicznego?
Nieprawidłowości w funkcjonowaniu tych urządzeń najczęściej są spowodowane pracą w zbyt dużym obciążeniu, zanieczyszczeniami cieczy roboczej czy zużyciem się prowadnic tłoczyska. Czasami dochodzi też do uszkodzeń mechanicznych tego podzespołu lub nadmiernego przegrzania. Wszelkiego rodzaju wgniecenia czy pęknięcia konstrukcji są więc sygnałem, że konieczna jest naprawa lub regeneracja. Interwencja specjalisty od hydrauliki siłowej wymagana będzie także wówczas, gdy zauważymy, że z urządzenia wycieka olej czy sprzęt generuje nietypowy hałas. Decyzję dotyczącą rodzaju usług naprawczych pomoże podjąć profesjonalny serwis.
Przeczytaj również: Jak zbudowany jest siłownik hydrauliczny?
Przebieg procesu regeneracji siłownika hydraulicznego
Regeneracja siłowników hydraulicznych polega na przywróceniu fabrycznych funkcjonalności danego układu. Jej podstawę stanowi demontaż urządzenia na poszczególne elementy. Wszystkie podzespoły są dokładnie badane i oceniane pod kątem dalszej użyteczności. W ramach tych usług fachowcy najczęściej dokonują takich czynności, jak:
Przeczytaj również: Jak uszczelniać siłowniki hydrauliczne?
- wymiana lub naprawa tłoków, tłoczyska, dławnic, cylindra;
- wymiana uszczelnień;
- naprawa systemu smarowania;
- spawanie;
- naprawa łożysk, przyłączy, mocowań cylindra.
Dla bezpieczeństwa podczas pracy i uniknięcia większych kosztów napraw zaleca się, aby profilaktyczne przeglądy oraz regenerację siłowników wykonywać regularne.
Przeczytaj również: Działanie i zastosowanie siłowników hydraulicznych
Na czym polega naprawa siłownika hydraulicznego?
Naprawa to czynność, której celem jest usunięcie konkretnej usterki. Mowa tu o takich defektach, jak np. urwany tłok czy pęknięta dławnica. Naprawą objęte są urządzenia, które z racji uszkodzenia nie mogą dalej pełnić swoich funkcji. Tym, co odróżnia tę procedurę od regeneracji, jest brak demontażu i oceny poszczególnych elementów. W Warszawie usługi związane z naprawą i regeneracją siłowników hydraulicznych oferuje firma Plonex. Przedsiębiorstwo zajmuje się także usterkami wielu innych elementów układów hydraulicznych, a także wykonywaniem produktów hydrauliki siłowej na zamówienie, zgodnie z projektem i dokumentacją klienta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Splendor Auto PHU Dariusz Naumowicz
Budowlane maszyny - części zamienne, naprawa
woj. warmińsko-mazurskie19-300 Ełk, Suwalska 16
-
Wimns Montaż naprawa i konserwacja urządzeń Włodzimierz Seliwiak
Maszyny - regeneracja
woj. mazowieckie09-402 Płock, Kostrogaj 14A
-
Motrol Sp. z o.o.
Budowlane maszyny - części zamienne, naprawa
woj. dolnośląskie55-200 Godzikowice 106 B
-