Najczęstsze usterki siłowników hydraulicznych

Wszystkie maszyny, w których skład wchodzi hydraulika siłowa, po pewnym czasie ulegają awariom tego układu. Źródeł problemu jest wiele, a jego dokładne określenie wymaga odpowiedniej diagnostyki z zastosowaniem profesjonalnego sprzętu. Na usterki siłowników mają wpływ przede wszystkim zanieczyszczenia, nieprawidłowa lub nadmierna eksploatacja oraz uszkodzenia poszczególnych elementów. Jakie awarie zdarzają się najczęściej? Sprawdź.
Awarie siłowników hydraulicznych – skąd się biorą?
Siłowniki są elementami układów hydraulicznych, które są narażone na bardzo ciężką pracę. Dodatkowym czynnikiem wywołującym usterki jest niewłaściwa eksploatacja, chodź i przy prawidłowym użytkowaniu mogą ulegać awarii. Niektóre komponenty są narażone na szybsze uszkodzenia, inne zużywają się wolniej. Pierwsza i najczęściej zgłaszana awaria dotyczy uszczelnień dławicy. W tym przypadku uszkodzenia może wywoływać olej. Należy zatem sprawdzić, czy:
Przeczytaj również: Jak zbudowany jest siłownik hydrauliczny?
- ciecz jest dostarczana pod właściwym ciśnieniem,
- nie jest zanieczyszczona,
- nie minął termin jej ważności,
- została właściwie dopasowana do układu.
Do usterek często dochodzi także w wyniku zużycia prowadnic tłoczyska. Długotrwałe i intensywne użytkowanie może prowadzić do skrócenia żywotności siłowników hydraulicznych. Ich budowa i zasada działania są proste, dlatego też są to elementy bardzo wytrzymałe. Jednak wskutek intensywnej eksploatacji mogą zużywać się bez występowania uszkodzeń mechanicznych. Jak już wspomniano, najczęściej zużywają się tłok i tłoczysko. Na uszkodzonym tłoku występują wżery, w tłoczysku zaś awarii ulegają uszczelnienia.
Przeczytaj również: Jak przebiega serwis taśm przenośnikowych?
Diagnostyka i naprawa siłowników hydraulicznych
Jak informują pracownicy firmy Neptun, do wykrycia awarii siłowników hydraulicznych konieczne jest przeprowadzenie właściwej diagnostyki układu. W ten sposób można wykryć wszystkie przyczyny usterek. Doświadczony mechanik w pierwszej kolejności sprawdza stan uszczelnień oraz powłok. Dzięki temu można określić czy tłoczysko uległo uszkodzeniu mechanicznemu, czy zużyciu. Należy także sprawdzić stan oleju oraz to czy nie uległ on wyciekowi. Jeśli doszło do awarii uszczelniaczy, konieczna będzie nie tylko wymiana ich na nowe, ale także obróbka galwanotechniczna. Działanie to ma na celu pozbycie się zarysowań i wżerów. Często wymienia się także ciecz roboczą układu. Dbałość o siłowniki hydrauliczne polega także na ich okresowej kontroli. Można dzięki temu zapobiegać rozprzestrzenianiu się i powiększaniu zarysowań czy wżerów. Uszkodzenia tego rodzaju często prowadzą do zmniejszenia średnicy tłoka.
Przeczytaj również: Naprawa maszyn budowlanych - klucz do sukcesu w branży
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Wimns Montaż naprawa i konserwacja urządzeń Włodzimierz Seliwiak
Maszyny - regeneracja
woj. mazowieckie09-402 Płock, Kostrogaj 14A
-
Splendor Auto PHU Dariusz Naumowicz
Budowlane maszyny - części zamienne, naprawa
woj. warmińsko-mazurskie19-300 Ełk, Suwalska 16
-
Motrol Sp. z o.o.
Budowlane maszyny - części zamienne, naprawa
woj. dolnośląskie55-200 Godzikowice 106 B
-