Najważniejsze zasady doboru łożysk.
Aby odpowiednio dobrać łożysko do podzespołu, trzeba dokładnie określić jego parametry. Taki proces składa się z kilku etapów, których nie warto ignorować. Ponadto dokładnie trzeba określić warunki pracy, a także specyfikę otoczenia. Tylko wtedy wybór będzie precyzyjny. Na co należy zwracać uwagę podczas wyboru odpowiedniego łożyska do danego układu?
Wybór spośród różnych typów łożysk
Łożyska różnią się między sobą właściwościami, konstrukcją, a przede wszystkim przeznaczeniem. Wszystko to wynika z różnorodnych wymagań stawianych przez konstruktorów maszyn. Jeden rodzaj łożyska, który świetnie sprawdzi się w określonej sytuacji, może być bezużyteczny w innym układzie maszyny czy urządzenia. Dlatego poszczególne typy łożysk pracują w dopasowanych do nich warunkach.
Wybierając konkretne łożysko należy wziąć pod uwagę pewne kryteria. Tak o nich mówi przedstawiciel firmy WALOR, która dostarcza najnowocześniejsze rozwiązania dla prawidłowego funkcjonowania wielu gałęzi przemysłu: - Wybierając łożysko, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego rozmiar i przestrzeń, jakiej potrzebuje w danym urządzeniu. Innymi kryteriami są sztywność i prędkość obrotowa. Niezwykle istotne jest wielkość obciążenia oraz możliwość ograniczenia błędów współosiowości, które są różnicami odległości między parametrami osi ocenianego łożyska a cechami elementu, które już istnieje w układzie.
Innym, nie mniej ważnym niekiedy kryterium jest cichobieżność. Niektóre urządzenia powinny cicho pracować. Wszystko zależy od rodzaju i okoliczności ich funkcjonowania. Ponadto niektóre urządzenia stawiają określone wymagania wobec doboru dodatkowych części i właśnie te wytyczne powinny być brane pod uwagę.
Inne, nie mniej ważne parametry
Jest sporo innych czynników, które powinny być uwzględniane podczas wyboru odpowiedniego łożyska. Jednym z nich jest szybkość graniczna łożyska, czyli dopuszczalna prędkość obrotowa. Jest to bodaj jeden z istotnych parametrów, jakie mają łożyska toczne. Nie można przekraczać jego wartości, bo skutkować to może rozerwaniem koszyka. Ponadto temperatura układu może niebezpiecznie wzrosnąć.
Poziom tarcia jest również istotnym kryterium przy wyborze łożyska. Oblicza się go specjalnym wzorem, który bierze pod uwagę dane takie jak: umowny współczynnik tarcia, który jest określony dla danej branży, obciążenia łożyska i średnicę jego otworu. Niektóre urządzenia wymagają wysokiego współczynnika tarcia, a inne wręcz przeciwnie.
Wybierając łożyska do konkretnych podzespołów, należy również wziąć pod uwagę dodatkowe obciążenia, które mogą się pojawić podczas pracy. Ponadto trzeba rozważyć inne aspekty pracy łożyska, takie jak nośność, luzy, temperaturę roboczą czy nawet zwykłą trwałość użytkowania. Żadnego z parametrów nie warto ignorować, bo może to skutkować szybszym zużyciem lub awarią.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana