Najważniejsze zasady projektowania maszyn przemysłowych
Znaczna większość maszyn i linii produkcyjnych, wykorzystywanych w przemyśle, składa się z urządzeń zaprojektowanych i wykonanych na specjalne zamówienie. Dzieje się tak, ponieważ procesy produkcyjne, montażowe oraz przetwórcze różnią się od siebie i każdy z nich wymaga indywidualnych rozwiązań. Wdrożenie każdego takiego urządzenia poprzedzone jest pracami projektowymi. Sprawdźmy zatem, jak przebiega projektowanie maszyn przemysłowych?
Od czego rozpoczyna się projektowanie maszyn przemysłowych?
Projektowanie maszyn będących elementami linii produkcyjnych lub stanowisk zrobotyzowanych zawsze poprzedzone jest pogłębionym wywiadem koncepcyjnym. To właśnie podczas takiego wywiadu zamawiający przekazuje wykonawcy kluczowe informacje dotyczące m.in. zadań, jakie projektowana maszyna ma wykonywać, oczekiwań co do wydajności urządzenia, warunków, w jakich sprzęt będzie pracował czy ilości pracowników potrzebnych do jej obsługi. Otrzymane wytyczne są podstawą do rozpoczęcia prac koncepcyjnych, czyli przełożenia oczekiwań klienta, na konkretne rozwiązania techniczne. Gdy te zostaną zaakceptowane, rozpoczyna się etap projektowania.
Przeczytaj również: Czy projektowanie maszyn przemysłowych jest przyszłością techniki?
Z punktu widzenia zamawiającego najlepiej jest zlecić wszystkie prace jednemu podmiotowi np. firmie Pro Assem ze Skawiny, która oferuje kompleksowe usługi opracowania koncepcyjnego, stworzenia projektu, wykonania gotowej maszyny oraz wdrożenia poprzez instalację urządzenia w miejscu jego pracy, uruchomieniu i przeszkoleniu operatorów. Pozwala to obniżyć koszty inwestycji, a także skrócić czas jej realizacji.
Jak przebiega właściwy etap projektowania maszyn przemysłowych?
Właściwe prace projektowe mają na celu opracowanie dokumentacji technicznej, która następnie posłuży do wykonania finalnego urządzenia. Dokument ten zawiera szczegółowy opis rozwiązań technicznych np. rodzaje zastosowanych napędów, siłowników, roboczych elementów mechanicznych, czujników wizyjnych itp. Dokument ten określa też materiały, z jakich podzespoły maszyny mają zostać wykonane.
Rodzaj surowców zastosowanych do produkcji elementów maszyn przemysłowych jest bardzo ważny, ponieważ to od nich zależy wytrzymałość eksploatacyjna linii produkcyjnych, a te często pracują kilkanaście godzin na dobę. Bywają także sytuacje, gdy warunki pracy urządzenia wymagają, aby było ono wykonane z materiałów odpornych na korozję bądź umożliwiających zapewnienie wysokiej higieny w procesie produkcyjnym m.in. żywności, kosmetyków, czy lekarstw.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana