Obróbka drewna w tartaku. Metody i techniki

Zanim drewno budowlane czy konstrukcyjne będzie nadawało się do dalszego użytku, musi przejść przez szereg procesów, czyli zostać poddane odpowiedniej obróbce w tartaku. Istnieją różne metody takich działań, do których niezbędne są specjalistyczne urządzenia. Jakie techniki stosuje się do pozyskania tarcicy? Na czym konkretnie polega wstępna obróbka drewna, i dlaczego ma ona ogromne znaczenie? Sprawdzamy!
Podstawowe metody obróbki drewna
Ścięte drzewa, które trafiają do tartaków, muszą zostać poddane procesowi suszenia, który może zostać przeprowadzony na dwa sposoby – w specjalnych komorach, w których temperatura osiąga do 75 stopni Celsjusza lub pod zadaszeniem na świeżym powietrzu. Oprócz tego stosuje się również inne techniki, które przygotowują materiał do przekazania go zakładowi stolarskiemu.
Do najczęściej wykorzystywanych w tartakach metod obróbki drewna zalicza się: struganie, okrawanie, obrzynanie, docinanie, ryflowanie oraz frezowanie. Dzięki takim praktykom materiał jest gotowy do dalszej eksploatacji. Takie usługi oferuje firma TARTAK-SOCHOR.
Kolejne procesy obróbki drewna
Pierwszym etapem kształtowania drewna w tartaku jest wybór odpowiednich kawałków oraz usunięcie z nich sęków i łyka, co możliwe jest dzięki użyciu odpowiednich narzędzi. Kolejnym procesem jest wspomniane wcześniej suszenie. Następnie należy przeprowadzić obrzynanie, czyli przycięcie drewna do kształtu prostokątów lub kwadratów. Tak przygotowanym kawałkom należy jeszcze nadać odpowiednią gładkość poprzez struganie. Ostatnim etapem, po którym tarcica drzewna będzie mogła trafić do zakładów stolarskich, jest odpowiednia impregnacja – jej zadaniem jest zachowanie właściwej struktury oraz dobrej jakości materiału.
Dlaczego obróbka drewna w tartaku ma duże znaczenie?
Wstępna obróbka drewna w tartaku jest niezwykle ważna, ponieważ wywiera ona istotny wpływ podczas kolejnych etapów jego wykorzystywania. Każdy rodzaj drzewa charakteryzuje się nieco innymi właściwościami, w związku z czym wymaga indywidualnego podejścia. Zła temperatura suszenia może wywrzeć negatywny wpływ na materiał, przez co nie będzie on spełniał wymagań zakładów stolarskich, a nawet nie nadawał się do dalszego użytku. Wykwalifikowani pracownicy tartaków wiedzą, w jaki sposób postępować z poszczególnymi rodzajami drewna. Dzięki temu w znacznym stopniu przyczyniają się do redukcji odpadów, z kolei stolarze oraz firmy budowlane otrzymują wysokiej jakości materiał gotowy do pracy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Jts Maszyny Sp. z o.o.
Budowlane maszyny - sprzedaż
woj. świętokrzyskie28-200 Staszów, Kościuszki 68
-
-
-