Od czego zależy skuteczność działania rębaka do drewna?
Praca z drewnem, bez względu na to czy realizowana w tartakach, ogródkach przydomowych czy terenach miejskich, wymaga zastosowania specjalnego sprzętu, dzięki któremu jej przebieg będzie sprawny i efektywny. Wśród sprzętów nie tylko przydatnych, ale wręcz obowiązkowych znajduje się rębak do drewna. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jak działa, a także, od czego zależy skuteczność rębaka do drewna.
Rębak a rozdrabniacz do drewna
Choć w sieci można znaleźć zamienne stosowanie tych dwóch nazw, w rzeczywistości to różne maszyny o zupełnie innym przeznaczeniu. Jak sama nazwa wskazuje, rozdrabniacz służy do rozbijania drewna, gałęzi i innych materiałów pochodzenia organicznego. Jak wyjaśnia producent noży przemysłowych ORION Tools, wyposażony jest w bijaki lub zestaw tnąco-rozdrabniający, którego zadaniem jest rozdrabnianie elementów drewnianych. Z kolei w rębakach znajdują się ostre noże, dzięki którym możliwe jest cięcie drewna i gałęzi na kawałki, tzw. zrębki. Wiele nowoczesnych modeli ma możliwość ustawienia parametrów dotyczących rozmiarów pociętego drewna.
Czynniki, od których zależy skuteczność działania rębaka do drewna
Jak można się spodziewać, czynników, od których zależy skuteczność działania rębaka do drewna, jest kilka. Do najważniejszych należy:
jakość noży do rębaków do drewna – nieustanna eksploatacja będzie sprawiać, że niskiej jakości noże szybko ulegną stępieniu lub uszkodzeniom mechanicznym w kontakcie z drewnem, istotna jest nie tylko odporność noży na tarcie i pęknięcia, ale także na rdzę – rębak może być stosowany zarówno w przypadku drewna suchego, jak i mokrego;
jakość osprzętu do rębaków do drewna – podobnie jak w przypadku noży, tak i osprzęt dobrej jakości będzie przyczyniał się do lepszej skuteczności pracy rębaka do drewna;
dopasowanie modelu rębaka do ciętego materiału – nie bez znaczenia dla sprawnego przebiegu prac jest dopasowanie modelu to maksymalnej średnicy ciętego drewna, a także jego mocy podanej w koniach mechanicznych.
Warto pamiętać, że na skuteczne działanie rębaka wpływa także jego przygotowanie oraz prawidłowa obsługa przez operatora. Noże i osprzęt czyszczone po każdym użyciu z większych zabrudzeń zachowają swoją ostrość na dłużej. Zaleca się wykonać kurs w przypadku operowania rębakami przemysłowymi, dzięki któremu praca z maszyną będzie przebiegać prawidłowo i bezpiecznie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana