Toczenie CNC: charakterystyka, zastosowanie
Materiały takie jak tworzywa sztuczne, metale czy drewno stosowane są powszechnie w wielu branżach przemysłu – to z nich wytwarza się niezliczoną wręcz ilość elementów, używanych do produkcji artykułów na sprzedaż lub komponentów większych maszyn. Możliwe jest to między innymi dzięki wykorzystaniu metod zaliczanych do obróbki skrawaniem – takich jak toczenie. Na czym ono polega, czym się charakteryzuje, gdzie się je stosuje?
Na czym polega toczenie?
Toczenie to technika obróbki powierzchni zewnętrznych oraz wewnętrznych brył obrotowych, takich jak kule, półkule, walce, stożki. Po osadzeniu obrabianego elementu na wale tokarki zostaje on wprowadzony w ruch obrotowych. Następnie do danej powierzchni przykładany jest nóż tokarski. Ruch elementu sprawia, że ostrze noża może stopniowo ściągnąć z niego warstwę naddatku, czyli niepotrzebnego materiału. W ten sposób elementowi nadawany jest pożądany kształt oraz wymiary. Ściągany naddatek przyjmuje postać wiórów, stąd też toczenie zaliczane jest do obróbki wiórowej. Metodą tą mogą być obrabiane różne materiały, między innymi drewno, metale, tworzywa sztuczne.
Przeczytaj również: Jak w praktyce wygląda proces toczenia CNC?
Czym jest toczenie CNC?
CNC to technologia obróbki materiałów wykorzystującej zaawansowane obrabiarki sterowane za pomocą komputerów. Co do zasady obróbka CNC zachodzi w dokładnie taki sam sposób, jak w przypadku obróbki konwencjonalnej przy użyciu ręcznej obrabiarki – jedyną różnicę stanowi fakt, że obrabiarka pracuje właściwie sama na podstawie wgranego, cyfrowego projektu. Rozwiązanie to ma wiele zalet między innymi:
Przeczytaj również: Toczenie CNC bez tajemnic
- szybkość produkcji – niezależnie od stopnia skomplikowania projektu, obrabiarki CNC pracują dużo szybciej niż nawet najbardziej doświadczonych technik,
- doskonała precyzja – każdy z wykonanych elementów posiada kształt i wymiary dokładnie takie jak w projekcie,
- pełna powtarzalność – każdy projekt można zrealizować dowolną ilość razy,
- bezpieczeństwo – operator obrabiarki nie bierze bezpośredniego udziału w obróbce, co pozwala ograniczyć ilość niebezpiecznych wypadków przy pracy.
Wysokiej jakości usług z zakresu obróbki CNC, w tym toczenia, oferuje firma CMPlast.
Zastosowanie toczenia CNC
Toczenie, podobnie jak inne metody obróbki CNC znajdują zastosowanie przede wszystkim w masowej produkcji różnego rodzaju wyrobów – np. elementów maszyn. Spowodowane jest to tym, że do pracy obrabiarki wymagają cyfrowego projektu wytwarzanego elementu – stworzenie takiego dokumentu jest czasochłonne, kosztowne i nieopłacalne w przypadku produkcji unikatowych, pojedynczych elementów. Wysoka precyzja, szybkość oraz powtarzalność pracy tokarek CNC pozwala produkować duże serie identycznych elementów, tym samym ograniczają koszty oraz ewentualne straty, wynikające np. z niedoróbek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana