Uszczelnianie rozdzielaczy hydraulicznych
Uszczelnianie rozdzielaczy hydraulicznych to proces, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie tych elementów. Chronią one przed niekontrolowanym wyciekiem cieczy i zapewniają sprawne działanie całej instalacji. Rozdzielacz hydrauliczny jest częścią każdej instalacji hydraulicznej i stanowi istotny składnik budowy wielu układów pompowych, które wykorzystuje się w różnych gałęziach przemysłu. Jaką rolę pełnią uszczelniacze rozdzielaczy hydraulicznych?
Jaką rolę pełnią uszczelniacze rozdzielaczy hydraulicznych?
Hydraulika siłowa pozwala precyzyjnie sterować różnego rodzaju urządzeniami, a także efektywnie wykorzystać zgromadzoną w cieczy energię do przemieszczania elementów o dużej masie. Dzięki rozdzielaczom hydraulicznym ma się gwarancję sprawnego funkcjonowania hydrauliki, a także szybkiej i dokładnej reakcji na działania operatora lub polecenia przesyłane za pośrednictwem automatyki siłowej. Rozdzielacze hydrauliczne kierują cieczą roboczą w układach hydraulicznych. Dotyczy to zarówno układów stosowanych w budownictwie, przemyśle, rolnictwie, jak i urządzeniach mobilnych, czy też górnictwie. Dzięki tym elementom można sprawnie sterować m.in. wózkiem widłowym i maszyną przemysłową.
Uszczelnienia rozdzielaczy hydraulicznych są pojedynczymi elementami, które najczęściej ulegają awarii. Zadania każdego z rozdzielaczy są identyczne, a z wyglądu różni je tylko nieco inna budowa. Rozdzielacze suwakowe są stosowane w większości maszyn dostępnych na rynku. Cała praca wykonywana jest dzięki suwakowi, który powoduje otwieranie i zamykanie cieczy. Porusza się w środku cylindra. Gniazdowe elementy praktycznie niczym nie różnią się od suwakowych. Różnicą jest tylko element odpowiadający za ruch cieczy. W ramach suwaka stosuje się kulki połączone ze sprężynami. Rozdzielacze występują także w wersji z jednym blokiem. Są one w stanie wytrzymać dużo większe przeciążenie. W każdym z nich jednak istotną rolę odgrywają uszczelniacze, które montowane są między korpusem rozdzielacza a podkładką dociskową. Bez uszczelniaczy nie byłoby możliwe funkcjonowanie wielu maszyn i urządzeń. Nieszczelność elementu będzie skutkowała niekontrolowanym wyciekiem cieczy.
Dlaczego uszczelnienie rozdzielaczy hydraulicznych jest tak ważne?
Obecnie funkcjonuje wiele różnych rodzajów rozdzielaczy hydraulicznych – monoblokowe, blokowe, suwakowe. Każdy z nich stanowi jednak ważny element m.in. w dźwigach, maszynach budowlanych, podnośnikach, maszynach rolniczych. Istotną częścią, bez której praca rozdzielaczy nie byłoby możliwa, są uszczelniacze. Umożliwiają sprawny przepływ cieczy roboczej w układzie hydraulicznym. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia regeneracja i wymiana uszczelnień, które stanowią jeden z najczęściej psujących się elementów rozdzielaczy.
Jak mówi pracownik firmy SIŁOVEX oferującej naprawę i uszczelnienia rozdzielaczy hydraulicznych: Uszczelniacze rozdzielaczy hydraulicznych występują w każdym układzie hydraulicznym. Bez tych niewielkich elementów nie byłoby możliwe funkcjonowanie wielu maszyn, urządzeń, układów pompowych. Pierwszym niepokojącym objawem, który może świadczyć o awarii uszczelniacza, jest pojawienie się wycieku wewnętrznego. Zauważa się wówczas odczuwalny spadek wydajności jednej z części maszyny.
Decydując się na naprawę uszczelnienia rozdzielaczy hydraulicznych, należy wybierać jedynie zaufane zakłady oferujące takie usługi. Doświadczenie pracowników i odpowiednie zaplecze narzędziowe to gwarancja udanej transakcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana