Zalety cięcia stacjonarnymi ściernicami tarczowymi

Stacjonarne ściernice tarczowe do cięcia metali oraz kamienia to niezwykle przydatne narzędzia, umożliwiające szybką i wydajną obróbkę. Występują w wielu rodzajach i rozmiarach, przeznaczonych do cięcia różnych materiałów. Montuje się ja na różnego rodzaju maszynach stacjonarnych, takich jak przecinarki lub urządzenia do cięcia szyn. W tym artykule przyjrzymy się ich najważniejszym zaletom.
Charakterystyka stacjonarnych ściernic tarczowych
Stacjonarne ściernice tarczowe to wysokiej jakości narzędzia ścierne, wykonywane z takich materiałów jak korund oraz węglik krzemu. Przeznaczone są przede wszystkim do obróbki metali, w tym stali, stali nierdzewnej, żeliwa i aluminium, ale różne ich rodzaje sprawdzają się także podczas cięcia kamienia oraz tworzyw sztucznych. Wykorzystuje je się często podczas bardziej zaawansowanych prac, wymagających wysokiej jakości oraz precyzji. Przykładami mogą być między innymi cięcie szyn, części maszyn oraz różnego rodzaju konstrukcji stalowych, a także ucinanie naddatków w odlewniach metalu.
Występują w różnych rozmiarach, choć zazwyczaj są znacznie większe od ściernic wykorzystywanych w szlifierkach kątowych – ich średnice zaczynają się od 30 centymetrów i sięgają bardzo wysokich wartości. W przypadku wykonywanych na zamówienie tarcz oferowanych przez firmę Pferd-VSM mogą osiągać nawet 2 metry! Wartym uwagi wyjątkiem są ściernice przeznaczone do pobierania próbek metalograficznych – cechują się one nieco mniejszym rozmiarem i wykorzystywane są w specjalnych stacjonarnych maszynach, które zapewniają im najwyższą możliwą precyzję.
Najważniejsze zalety stacjonarnych ściernic tarczowych
Stacjonarne ściernice tarczowe mają wiele istotnych zalet. Przede wszystkim sprawdzają się bardzo dobrze podczas przecinania różnych materiałów, w tym również tych wyjątkowo trudnych w obróbce, zapewniając za każdym razem krótki czas pracy oraz wysoką jakość wykonanego cięcia. Charakteryzują się również długą żywotnością, która wynika z ich wysokiej wytrzymałości, a także zastosowania samoostrzącego się ziarna ściernego. Dzięki temu ich wykorzystywanie jest bardzo opłacalne.
Stacjonarne ściernice do cięcia metalu nadają się doskonale zarówno do szlifowania na zimno, jak i na gorąco. Podczas tego pierwszego zapewniają niezwykle gładkie przekroje, zachowując przy tym wysoką wydajność. Podczas obróbki na gorąco również wytwarzają o wiele mniej gratu w porównaniu do alternatywy w postaci piłowania, a praca z ich użyciem cechuje się znacznie niższym poziomem hałasu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Agj Andrzej Krajniak, Grzegorz Michalak, Jacek Sroczyński Sp.j.
Pakujące, etykietujące maszyny
woj. wielkopolskie63-000 Środa Wielkopolska, Zakole 10
-
DMT Packaging Sp. z o. o.
Opakowania - maszyny, sprzęt
woj. dolnośląskie52-429 Wrocław, Morelowskiego 24
-
-