Zalety i wykorzystanie śrutownic iniekcyjnych

Przedsiębiorstwa przemysłowe zaliczają się do branży, która obecnie nie może obyć się bez zastosowania specjalnych maszyn do obróbki materiałów. Przykładem takiego sprzętu są śrutownice iniekcyjne, czyli komory do oczyszczania, wykańczania i przygotowywania powierzchni do dalszych procesów technologicznych. W artykule wyjaśniamy, jak działają takie urządzenia, do czego się przydają i gdzie znajdują swoje zastosowanie.
Czym jest śrutownica iniekcyjna?
Śrutownica iniekcyjna to urządzenie przemysłowe w formie kabiny, które służy do precyzyjnego oczyszczania powierzchni zwanego obróbką strumieniowo-ścierną (potocznie zwaną piaskowaniem lub śrutowaniem). W procesie tym wykorzystuje się ziarniste media kierowane na obrabiany materiał, najczęściej przy użyciu sprężonego powietrza. Jako ścierniwo wykorzystywane są np.:
śrut staliwny ostrokrawędziowy,
piasek,
elektrokorund,
kulki szklane.
Oprócz oczyszczenia i ujednolicania powierzchni, śrutownice przygotowują dany element do dalszego malowania, metalizacji czy laminowania.
Zalety śrutownic iniekcyjnych
Wśród najważniejszych zalet korzystania ze śrutownic iniekcyjnych należy wymienić m.in.:
wysoką precyzję i jakość oczyszczanych powierzchni,
przyspieszenie procesów technologicznych w zakładach przemysłowych,
brak negatywnego wpływu na środowisko,
brak chemicznych zmian w obrabianym materiale,
bezpieczeństwo stosowania.
Nowoczesne śrutownice posiadają szereg funkcjonalności ułatwiających pracę i zapewniających odpowiedni poziom ochrony. Poza tym, możliwe jest też zamówienie maszyny z opcjonalnym osprzętem dodatkowym. Jedną z firm oferujących tego typu urządzenia jest dostawca systemów śrutowniczych i myjących - AUER.
Zastosowanie
Wiemy już, że śrutownice iniekcyjne służą do oczyszczania obrabianych powierzchni. A do jakich innych czynności można stosować tego typu sprzęt? Urządzenia te w przemyśle znajdują swoje zastosowanie podczas takich procesów, jak np.:
usuwanie rdzy,
usuwanie piasku,
szorstkowanie,
gratowanie,
usuwanie zgorzeliny,
matowanie,
umacnianie.
Jak już była mowa, stosowane są również do nadawania odpowiedniej faktury, czyli przygotowania do dalszych etapów obróbki. Zakres powyższych czynności zależy od rodzaju śrutownic i typu wyposażenia. Maszyny te stosowane są głównie w halach produkcyjnych i zakładach przemysłowych zajmujących się m.in. obróbką metali. Są niezastąpione w przemyśle motoryzacyjnym, a także w odlewnictwie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
-
DMT Packaging Sp. z o.o.
Opakowania - maszyny, sprzęt
woj. dolnośląskie52-429 Wrocław, Morelowskiego 24
-