Zastosowanie belki polowej w rolnictwie

Ciągniki rolnicze są podstawowymi maszynami używanymi w gospodarstwach do przenoszenia osprzętu pozwalającego na wykonywanie konkretnych prac związanych z uprawą, obsługą hodowli i czynnościami gospodarskimi oraz transportowymi. Jednym z najbardziej uniwersalnych sposobów łączenia sprzętu z traktorem jest wykorzystywanie TUZ albo podczepianie urządzeń ciągnionych. W tym drugim przypadku w ciągniku musi się znajdować odpowiedni zaczep np. belka polowa.
Czym jest belka polowa i do czego służy?
Belka polowa nazywana także zaczepową to rozwiązanie, które pozwala na sprzęgnięcie ciągnika z maszyną wyposażoną w dyszel i odpowiednie ucho oczkowe albo łyżkowe. Zalicza się ją do tzw. zaczepów rolniczych, ponieważ służy głównie do podczepiania maszyn wyposażonych w podwozie kołowe. Zwykle korzysta się z niej np. przy ciężkich urządzeniach uprawowych – dużych pługach czy talerzówkach, ale także sprzęcie do obsługi zielonek np. przetrząsaczy karuzelowych. W podobny sposób sprzęgane mogą być np. belarki, rozrzutniki obornika, wapniarki i siewniki. Belka polowa jest mocowana do ciągnika i może być zakończona różnymi zaczepami. Stosowane są głównie klasyczne sworznie z trzpieniem blokowanym zawleczką w różnych kategoriach obciążenia, przystosowane do oczek 40 lub 50 mm, a w niektórych także pod samochodowy zaczep kulowy (ISO 50). Plusem stosowania belek zaczepowych jest możliwość uzyskania dużego promienia skrętu, co ułatwia manewrowanie np. na nawrociach czy wewnątrz budynków inwentarskich. Minusem okaże się konieczność ręcznego podłączania i blokowania sworznia oraz zachowania dużej ostrożności podczas agregowania ciągnika z osprzętem.
Przeczytaj również: Które części ciągników rolniczych najszybciej ulegają zużyciu?
Jakie są rodzaje belek polowych?
Belki polowe różnią się od siebie sposobem, w jaki mogą być montowane w ciągniku. Do najprostszych rozwiązań należą standardowe belki proste lub wygięte, które mocuje się do konsoli przytwierdzanej do zainstalowanego w ciągniku korpusu albo bezpośrednio do korpusu, jeśli jego konstrukcja to umożliwia. Bardziej złożonym rozwiązaniem jest zaczep polowy z zestawem przyłączeniowym. Używa się ich w ciągnikach wyposażonych w korpusy, w których nie przewidziano możliwości bezpośredniego mocowania belki. Kolejną opcją są belki połączone z wkładami do korpusów, które można w nich montować na tej samej zasadzie co inne zaczepy. Szeroką ofertę belek polowych z różnymi rodzajami sworzni i kulami przedstawia firma Solid Hitch, specjalizująca się w systemach zaczepowych do ciężarówek oraz ciągników i maszyn rolniczych, a także budowlanych, w tym osprzętu do koparek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Rol-Masz Serwis Naprawa Grzegorz Brzozowski
Rolnicze maszyny
woj. warmińsko-mazurskie19-500 Gołdap, Warszawska 8a
-
-
Karol Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Rolnicze maszyny
woj. kujawsko-pomorskie87-700 Odolion, Szosa Ciechocińska 25