Zastosowanie rolniczych łyżek z frezem
Rolnictwo jest podstawowym obszarem gospodarki, który zapewnia ludziom najważniejsze produkty spożywcze. Dążąc do usprawnienia wszystkich procesów jakie przeprowadzane są w tym sektorze, od lat powstają nowe i funkcjonalne urządzenia oraz elementy wyposażenia, które zarówno przyspieszają, jak i ułatwiają całą produkcję. Poza podstawowymi maszynami, jak np. traktor czy kombajn, powstały dodatkowe elementy, takie jak łyżki z frezem.
Głównym zadaniem łyżek z frezem jest pobieranie z pryzmy kiszonki z kukurydzy i traw. W trakcie pobierania łyżka umieszczona jest na ziemi, a opuszczane z regulowaną prędkością ramię z rotorem pobiera kiszonkę z kukurydzy lub trawy do łyżki, pozostawiając równą ścianę pryzmy. Jest to szczególnie ważny aspekt, ponieważ produkt odcięty w ten sposób nie będzie ulegał dodatkowemu napowietrzeniu, grzaniu lub gniciu – dodaje producent łyżek z frezem z firmy Świt-Rol.
Producenci oferują łyżki z frezem, które poza pobieraniem kiszonki z kukurydzy lub traw, posiadają również system mieszania pokarmu oraz dystrybucji, która odbywa się dzięki zamontowanym po bokach łyżki klapom.
Działanie i montaż rolniczej łyżki z frezem
Rolnicze łyżki z frezem są doskonałą alternatywą dla rolników, którzy nie posiadają wozu paszowego. To klasyczne szufle wyposażone w obrotowy frez, który podczas pracy, opuszcza się za pomocą hydraulicznego napędu. Posiadają elektryczne sterowanie, które umieszczone jest w kabinie. Można je zamontować na wysięgniku ładowarek samobieżnych oraz w ciągnikach, które posiadają trzypunktowy układ zawieszania – TUZ.
Dlaczego właściwe zabezpieczenie i pobieranie kiszonki jest tak ważne?
Kiszonki z kukurydzy lub traw to całoroczne pożywienie dla bydła mlecznego i opasowego. Złe gospodarowanie oraz nieodpowiednie pobieranie kiszonki może prowadzić do obniżenia jej wartości odżywczej. Straty kiszonki to dodatkowe koszty dla rolnika oraz braki w niezbędnej do prawidłowego metabolizmu zwierząt, energii i białka, co przekłada się na generowanie mniejszej ilości mleka.
Aby utrzymać kiszonkę w dobrej postaci przez kilka miesięcy, należy ją regularnie kontrolować, najlepiej codziennie. Bardzo istotne jest zabezpieczenie. Wszelkie dziury oraz długotrwałe odkrycie kiszonki, będzie powodowało tworzenie się flory bakteryjnej oraz grzybów. Podczas wybierania istotne jest, aby nie wyszarpywać kiszonki, a odcinać ją. Ściana powinna być gładka. Dzięki temu spowolni się proces gnicia i dodatkowego napowietrzenia.
Poza regularną kontrolą i łataniu dziur za pomocą taśm, warto stosować odpowiednie siatki ochronne, preparaty oraz specjalistyczne urządzenia, które będą w właściwy sposób odcinać kiszonkę, np. łyżki z frezem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana