Zastosowanie żeliwnych form odlewniczych
Jedną z najdłużej znanych ludzkości metod produkcji identycznych elementów jest odlewnictwo. Dzięki temu możliwe było wytwarzanie części maszyn, biżuterii, ozdób czy innych przedmiotów. Warto jednak wiedzieć, że współcześnie odlewnictwo z form nadal jest wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Dowiedz się, czym są i jakie jest zastosowanie żeliwnych form odlewniczych.
Żeliwne formy odlewnicze – czym są?
Metalowe formy odlewnicze można podzielić na kilka rodzajów, ze względu na budowę:
dzieloną – ma zastosowanie przy odlewaniu grubszych wyrobów. Podczas ich używania są tworzone dwie połówki odlewu, które następnie są łączone w dalszych procesach produkcji;
niedzieloną – to najprostszy rodzaj formy odlewniczej, która pozwala na wykonanie produktów o niewielkiej głębokości;
z ruchomymi częściami — formy o konstrukcji pozwalającej na odłączenie danej części, umożliwiające stworzenie odlewów o skomplikowanej geometrii.
W zależności od tego, jaki kształt ma mieć wytwarzany produkt, przygotowywany jest odpowiedni rodzaj żeliwnej formy odlewniczej. Można je zamówić w specjalistycznych firmach, takich jak Modelarstwo AA.
W jaki sposób powstają żeliwne formy odlewnicze?
Tworzeniem form odlewniczych zajmują się specjaliści z branży modelarstwa odlewniczego. Do wykonania takich elementów są niezbędne nie tylko właściwe kwalifikacje, ale również nowoczesne narzędzia, które umożliwiają precyzyjne wykonanie form. Zanim jednak możliwa będzie produkcja, najpierw niezbędne jest stworzenie projektu, jego akceptacja i złożenie zamówienia przez klienta. Warto wiedzieć, że odlewnicze formy metalowe mogą powstawać nie tylko z żeliwa, ale także np. brązu czy aluminium. To, jaki materiał zostanie wykorzystany, w dużej mierze zależy od rodzaju zastosowanej techniki produkcyjnej.
Jakie są zalety żeliwnych form odlewniczych i gdzie się je stosuje?
Żeliwne formy odlewnicze to popularny wybór, gdyż charakteryzują się one następującymi zaletami:
wytrzymałość na ścieranie,
niewielki koszt,
efektywny i szybki proces powstawania,
możliwość wytworzenia nawet skomplikowanych form, ze względu na wysokie właściwości lejne żeliwa,
wytrzymałość na odkształcanie się.
Odlewnicze formy żeliwne są doskonałe zarówno, w przypadku niewielkich planów produkcyjnych, jak i seryjnych. W zależności od preferencji klienta możliwe jest zmniejszenie ich grubości, za pomocą takich rozwiązań konstrukcyjnych, jak np. zamontowanie specjalnych wzmocnień. Odlewnicze formy żeliwne są popularnie stosowane w produkcji automotive, maszynowej czy lotniczej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana